Audi e-tron Vision Gran Turismo iz virtualnosti v resničnost

Novi dirkalnik Audi e-tron Vision Gran Turismo je bil prvotno razvit za virtualne dirkalne preizkušnje na igralni konzoli PlayStation 4, zdaj pa bo v formuli E postal resničnost. Od dirke v Rimu v soboto, 14. aprila, bo Audi e-tron Vision Gran Turismo nastopal kot dirkalni taksi.

Povsem električni konceptni avto bo na prav poseben način poskrbel za bližnje srečanje z električno mobilnostjo. “Električna mobilnost bliskovito hitro dobiva vse večjo veljavo,” je povedal Peter Mertens, direktor tehničnega razvoja v družbi Audi AG. “Audi je bil zato leta 2017 prvi nemški proizvajalec, ki je kot tovarniška ekipa vstopil v formulo E. V našem razvojnem laboratoriju za področje avtomotošporta nenehno izpopolnjujemo svoje strokovno znanje na področju električne mobilnosti in zbiramo dragocene izkušnje, tudi v ekstremnih pogojih. Z dirkalnim taksijem Audi e-tron Vision Gran Turismo bomo poskrbeli, da bodo lahko naše stranke in gostje v okviru prvenstva Formule E pobližje spoznali in izkusili električno mobilnost – sredi metropol tega sveta.”

Iz igre na dirkališče
Stranke in gostje znamke Audi se bodo po mestnih dirkalnih stezah formule E lahko zapeljali kot sopotniki v Audiju e-tron Vision Gran Turismo od dirke v Rimu, ki bo 14. aprila. Unikatno vozilo so zaposleni v Audijevem predserijskem centru razvili in izdelali v zgolj enajstih mesecih. Kot vzor jim je služil Audi e-tron Vision Gran Turismo iz igre Gran Turismo za igralno konzolo PlayStation. Audi sicer s podjetjema Sony in Polyphony Digital, razvijalcema igre Gran Turismo, sodeluje že slabih 20 let. Audijevi oblikovalci so Audi e-tron Vision Gran Turismo razvili za različico “Vision Gran Turismo”, ki je bila izdana ob 15-letnem jubileju priljubljene igre. Številni avtomobilski proizvajalci so zanjo zasnovali virtualne dirkalnike.

Mnoge od teh študij so bile pozneje izdelane tudi v merilu 1 : 1 in predstavljene na sejmih. Audi e-tron Vision Gran Turismo pa je zdaj kot prvi med njimi prešel iz virtualnega v realni svet v tolikšni meri, da se bo lahko zapeljal po pravih dirkalnih stezah. “Na to smo izjemno ponosni,” je povedal Audijev glavni oblikovalec Marc Lichte. “Čeprav ima oblikovalec pri snovanju virtualnega avtomobila veliko več manevrskega prostora in si lahko zamisli marsikaj, kar je v resnici le težko izvedljivo, nismo želeli na kolesa postaviti povsem fiktivnega koncepta. Naš cilj je bil popolnoma funkcionalen avto.”

Kot so še dodali, so namenoma uporabili tudi oblikovalske prvine in barve legendarnega Audija 90 quattro IMSA GTO, s katerim je podjetje leta 1989 skupaj z vozniki, kot so Hans-Joachim Stuck, Walter Röhrl, Hurley Haywood in Scott Goodyearin, navduševalo ljubitelje avtomotošporta na severnoameriškem prvenstvu IMSA GTO. Avto je s svojo kombinacijo sistematične lahke gradnje, pogona quattro in zmogljivega petvaljnega turbomotorja izstopal iz konkurence, pravijo pri Audiju.

Električni štirikolesni pogon
S stalnim štirikolesnim pogonom pa je opremljen tudi Audi e-tron Vision Gran Turismo, in sicer gre za povsem električni štirikolesni pogon e-tron quattro z variabilnim porazdeljevanjem moči. Študija ima tri elektromotorje z močjo po 200 kW: dva elektromotorja poganjata zadnjo premo, tretji pa sprednjo premo. Pri tem so uporabljene določene komponente iz prihodnjega modela Audi e-tron. Vozilo doseže sistemsko moč 600 kW (815 KM). Pri masi praznega vozila 1.450 kg znaša razmerje med maso in zmogljivostjo 1,78 kg na KM, porazdelitev mase med sprednjo in zadnjo premo pa je tako rekoč idealna (50 : 50). Za pospešek od 0 do 100 km/h potrebuje manj kot 2,5 sekunde.

Futuristični dirkalni taksi bo letos sodeloval na vseh evropskih dirkah formule E in še na nekaterih drugih dogodkih. Za volanom bo sedela nekdanja voznica prvenstva DTM Rahel Frey iz Švice ali zmagovalec Le Mansa Dindo Capello iz Italije. (pfi/foto Audi)

 

 

Delite